Ceramika czy beton?

Doniczki ceramiczne można uznawać za najbladziej klasyczne z klasycznych donic. Jest to opcja, którą mieliśmy przed plastikiem i którą dzisiaj przed plastikiem stawiamy ze względu na prezencję takich donic, ich wytrzymałość oraz po prostu fakt, że wydają nam się lepiej pasować do scenerii ogrodu od swoich plastikowych odpowiedników. Do naszego arsenału ogrodowego w ostatnim czasie doszły jednak jeszcze donice betonowe i powstało naturalne pytanie, czy nie lepiej przerzucić się na nie? Beton na doniczki to nic tak naprawdę nowego, ale teraz to rozwiązanie popularyzuje się na tyle, że trzeba je wreszcie zacząć traktować poważnie.
Zalety betonu, wady ceramiki
Na pierwszy rzut oka można by stwierdzić, że

Praktyczne spojrzenie na donice w ogrodzie
Można powiedzieć, że donice ogrodowe to nie jest jakoś specjalnie komplikowany temat i na pewno nie będzie to jakieś specjalne kłamstwo. Warto jednak przyjrzeć się donicom trochę bliżej, ponieważ ich stosowanie w praktyce nie tyle nastręcza problemów, co po prostu umożliwia nam stosowanie bardzo ciekawych rozwiązań, jeśli tylko do tematu podejdziemy w sposób sprytny.
Donice w naszym ogrodzie
Na pierwszy ogień można stosować tak zwane donice jednoroczne. Są to zwykłe proste donice, w których znajdują się rośliny jednoroczne. Określane są mianem donic jednorocznych, ponieważ zaraz po zakończeniu sezonu zostaną z ogrodu czy z tarasu usunięte razem ze swoją zawartością i w kolejnym roju kupować się będzie na ich miejsce nowy zestaw donica plus badylek.
Doniczki zwykłe praktycznie też są jednoroczne, ale można powiedzieć, że są to trochę poważniejsze odpowiedniki poprzedniej kategorii. Różnica polega na tym, że może w nich znajdować się wszystko i jeśli ich przez lato nie popsujemy, na zimę można je gdzieś schować i wykorzystać ponownie.
Bardziej zaawansowana jest opcja ceramiczna. Z donicami ceramicznymi trzeba się obchodzić delikatnie, ponieważ są ładne i drogie, ale łatwo jest je popsuć i byłoby szkoda, gdyby tak się właśnie stało. Takie okazy są często ładnie zdobione, więc strata byłaby podwójna i jeśli bardzo się boimy o ich uszkodzenie, można wybrać prostszą wersję betonową. Beton jest jak ceramika, ale znacznie bardziej wytrzymały, chociaż wykończenia nie są już takie ładne. Jak się jednak okazuje, betonowe doniczki znakomicie wpasowują się do ogrodu, ponieważ znakomicie imitują po niedługim czasie naturalne elementy swojego otoczenia.

Add a Comment