Rozwiązania gotowe czy rozwiązania zindywidualizowane?

Kiedy potrzebne jest nam jakieś oprogramowanie, zazwyczaj wybieramy się do sklepu i je kupujemy. W dzisiejszych czasach takie sklepy coraz częściej mają charakter wirtualny, co jednak w niczym nie zmienia charakteru naszego przedsięwzięcia. Kupujemy licencję na program i tak jak wszystkie Inn osoby z licencją korzystamy z danego oprogramowania. Jest to produkt dostosowany do rynku, ale na rynku są bardzo różne podmioty. Nie ma takiej samej firmy jak my nigdzie indziej. Powstaje w związku z tym klasyczny problem masowej produkcji: jeśli coś jest dla wszystkich, to jest tak naprawdę dla nikogo.
Dopasowane rozwiązania
Zazwyczaj korzystamy z takich programów dla wszystkich i dla nikogo, ponieważ nie mamy lepszej opcji. Na rynku istnieją jednak usługi programistyczne, dzięki którym oprogramowanie może zostać stworzone dokładnie do naszych potrzeb. Czasami z usług programistycznych można skorzystać w odniesieniu do programu, który jest sprzedawany klientowi masowemu. Firma oferuje usługi programistyczne polegające po prostu na tym, że go trochę do nas dostosuje. Nie jest to najlepsza opcja, ale jest lepsza niż nic. Optymalne jest zazwyczaj skorzystanie z usług programistycznych, w ramach których powstanie oprogramowanie skrojone specjalnie do naszych potrzeb.

Trzeba mieć na uwadze tylko to, że wszystkie takie usługi są drogie, zwłaszcza jeśli interesuje nas aktualizowanie uzyskanej przez nas aplikacji i jej ciągłe rozwijanie. Uzyskanie aplikacji raz i pozostawienie jej w takim stanie sprawi, że bardzo szybko zacznie się deaktualizować, a do tego w każdym programie są zawsze jakieś błędy. Nie da się tego uniknąć, a gwarancja firmy będzie dotyczyła tylko określonego okresu czasu, po którym usterki zostaną zignorowane.

Usługi programistyczne nie tylko ze strony wyspecjalizowanych informatyków
Kiedy mówimy o usługach programistycznych, mamy zazwyczaj na myśli bardzo skomplikowane zadania polegające na przykład na stworzeniu aplikacji pozwalającej nam na kontrolowanie pracy wszystkich pracowników chociażby w sieci transportowej. Do tego będziemy oczekiwać jeszcze różnego rodzaju wbudowanych narzędzi analitycznych i tym podobnych dodatków ułatwiających nam życie. W praktyce coraz częściej proste usługi programistyczne wykonują dla nas ludzie, którzy nie specjalizują się w pisaniu programów i często nie są nawet informatykami.
Wsparcie informatyczne
Tego typu sytuacje są bardzo częste i firmy zaczynają je powoli traktować jak codzienność. Jednym z najlepszych przykładów takiego mechanizmu są usługi programistyczne oferowane przez biura rachunkowe. Ich propozycja dla nas to przeniesienie swojego systemu księgowości do wykorzystywanych przez nich aplikacji i całego systemu informatycznego. W ten sposób nasza firma uzyskuje platformę ułatwiającą wszystkie zadania związane z rachunkowością i księgowością, chociaż płaci praktycznie tylko za usługi księgowe.
W podobny sposób działają firmy zajmujące się SEM/SEO. Kiedy nawiązuje się z nimi współpracę, zatrudnieni tam specjaliści dają nam dostęp do różnego rodzaju narzędzi służących do oceny efektywności ich pracy i także przekształcają nasze własne systemy. Dobrym przykładem są tutaj pliki produktowe, które agencje interaktywne generują dla swoich klientów. Na podstawie takich plików produktowych możliwe jest potem prowadzenie bardzo złożonych programów partnerskich, na przykład programów afiliacyjnych i automatycznej promocji w serwisach określanych jako porównywarki cen. Tego typu większych i mniejszych usług jest cała masa.

Add a Comment